DIDAKTICKÝ TEST Z ANGLICKÉHO JAZYKA
JAK SE NEJLÉPE PŘIPRAVIT?
Podobně, jako u didaktických testů z češtiny, tak i u tohoto testu se vyplatí projít si pár testů z minulých let. Mně osobně přišel test z angličtiny o dost primitivní, než test z češtiny. Test je na úrovni B1 a pokud se na něj člověk soustředí, nemá, co zkazit. Skládá se z poslechu, čtení a spellingu.
Pokud jste typ člověka, který je schopný z nejistoty svou odpověď pětkrát přepsat, osobně doporučuji své odpovědi napsat jednou a pak už se k nim nevracet. Dělám si tečky k zadáním, které jsem například nestihla, nebo vím, že se na ně potřebuji ještě zaměřit, ale test už si podruhé neprocházím. Vím, že bych smazala odpovědi, které jsou dobře a napsala nějakou hloupost.
Profesoři jsou ochotni s vámi ve čtvrtém ročníku věnovat přípravě tolik času, kolik budete potřebovat. Testy a poslechy budete pravděpodobně dělat párkrát i v hodině. Ptejte se na vše, co vám není jasné a trénujte všechno, co vám nejde. Opravdu se to vyplatí.
KOLIK MÁM NA TEST ČASU? A DALŠÍ PODSTATNÉ INFORMACE
Test trvá dohromady 100 minut. 40 minut na poslech a 60 minut na čtení a jazykové vědomosti. Začátek je úplně stejný, jako u testu z češtiny - profesor si vybere občanský průkaz/pas, rozdá arch, poté rozdá zadání, projde s vámi pravidla a odpočítá čas. Vše oznamuje dopředu, oznámí začátek poslechové části a poté začátek čtecí a psací. Pokud test ukončíte dříve, můžete samozřejmě ze třídy odejít. Test nemá žádné zakončení, tak jako ústní zkoušky, proto po opuštění třídy můžete odejít domů. Dojděte si před testem na toaletu. Pokud budete potřebovat během testu odejít ze třídy, test budete muset odevzdat a poté už vám nebude vracen.
Každá nahrávka u poslechu se přehrává dvakrát. Odpovědi jsou většinou ve formě výběru ze čtyř možností nebo ve formě doplňování slov. U výběru ze čtyř možností je v poslechu zmíněna každá možnost, proto je dobré pečlivě poslouchat, abyste nepřeslechli odpověď, která je opravdu správná. Co nestihnete přeskočte a vyčkejte si na zopakování nahrávky. Nedělejte při pouštění nahrávek rámus, vaši spolužáci to opravdu neocení a vy můžete být vykázáni od zkoušky.
Do zadání lze normálně psát, čmárat, předpisovat, odpovědi ze zadání se nehodnotí, jelikož zadání si můžete po testu odnést domů. To, co se ale počítá je záznamový arch. Na odpovědi máte vyhrazené pole proto, aby mohl vaše odpovědi zkontrolovat stroj. Cokoli, co napíšete mimo se nepočítá a hlavně to arch znehodnocuje. Může se samozřejmě stát, že do archu napíšete unáhleně odpověď, kterou potřebujete změnit. Pole lze jednoduše celé zabarvit a zaškrtnout jiné (správné). Víckrát, než jednou, však odpověď přepsat nelze. Osobně doporučuji si odpovědi zakroužkovat a zapsat do zadání a úplně na konci, když mám vše hotové, pak teprve přepsat své odpovědi do archu.
Přeji vám na závěr k maturitě hodně štěstí. Jedná se opravdu o zkoušku, na kterou se vyplatí pořádně připravit a nespoléhat se na náhodu. Jedná se o přibližně dva měsíce nepřetržitého soustředění a přípravy. Přes květen se snažte koncentrovat. Pravidelně snídejte, odpočívejte, běžte si zaběhat nebo zacvičit. Zkrátka si udržujte čerstvou mysl a nevyčerpejte se hned po didaktických testech. V červnu se za maturitou už pouze ohlédnete a řeknete si, že to za to stálo a máte teď svatý klid. Na známkách nezáleží, vyznamenání je fajn, ale všude už pak stejně budete pouze dokazovat, že maturitu máte, nikoli jak úspěšnou. Maturitní práci si uchovejte, je to jeden z největších projektů, které dokazují vaše schopnosti, dovednosti a úspěšnost.